

Reprezentativní sportovec
Stávající dům, ke kterému je potřeba přistavět sociálky.
Zelený. Světle zelený. Shodou okolností je tento dům sokolovnou. Kromě sportu se v něm konají i plesy. A nemálo plesů.
V průběhu týdne se v něm vystřídá přes pět pronajímatelů. Někteří fungují souběžně. A například takové holky z jógy úplně neocení přímý oční kontakt se šachisty.
A to už je téma hodné architekta!
Nevinný začátek
Tento projekt začal celkem nevinně. Zastupitelé obce Grygov poptávali přístavbu sociálek ke stávající sokolovně. Dům je světle zelený. S takovou zvláštní stříškou před vstupem. Pustili jsme se do pitvání zadání. Z rozhovorů se starostou a místostarostou brzo vyplynulo, že to jen o těch záchodech nebude.
V sokolovně má zázemí několik sportovních a volnočasových oddílů. Program jede prakticky každý den. V průběhu týdne se v něm vystřídá přes pět pronajímatelů. Někteří fungují souběžně. A například takové holky z jógy úplně neocení přímý oční kontakt se šachisty.
Kromě sportu se v něm konají i plesy. A nemálo plesů. Tyto potřebují zázemí a samozřejmě odpovídající reprezentativní prostor. Toto skloubit, to už není jen tak. To už je téma hodné architekta!

Jak jsme postupovali
Nejprve jsme si upravili zadání.
Provoz – aby byl střídavý, předatelný, kontrolovatelný, soukromý a individuální! Záchodky – aby byly nezničitelné, ne moc drahé, ale aby se v nich dalo nalíčit a opravit róbu. Ale velkou, protože jeden z plesů je maškarní! No a co ty klubovny, galerie a přísálí? No samozřejmě propojitelné. Ale tak, aby se v jedněch dalo zašít a odpočinout a ve druhých byl prostor na vaření guláše. Protože jeden z plesů je myslivecký! A to prosím u vstupu ať je šatna jak se patří, a taky prostor na trofeje od těch myslivců! Že se dům u toho zateplí a zabarví trochu jinak, to je takové pohlazení. Taková šlehačka navíc.
Pak jsme zpracovali koncepci. Dvě varianty uspořádání, připravili jsme argumenty pro a proti, odhad nákladů a toto všechno jsme představili zastupitelům. Je pro nás důležité návrh komunikovat přímo. V konstruktivní diskusi jsme společně našli body k úpravám. Po zapracování jsme návrh projednali na stavebním úřadě a úřadě územního plánování. Všechny podněty jsme zanesli do návrhu. Zpracovali vizualizace. Před odevzdáním opět prodiskutovali se zastupiteli. Vyřešili poslední detaily a návrh byl hotový.

Fungující vnitřek, elegantní zevnějšek
Co jsme vlastně navrhli?
Sokolovna je situována na ulici Valentova v zástavbě řadových rodinných domů s odstupem od uliční čáry. Před budovou Sokolovny je situován Pomník osvobození a pomník a obětem 1. sv. války. Návrh prostor před hlavním vstupem rozšiřuje a doplňuje o lavičky, stojan na kola. Pomocí vhodné volby zeleně prostor dostává reprezentativní charakter.
Jak je to uvnitř?
Na hlavní vstup navazuje šatna, která slouží pro odložení kabátů při konání společenských událostí. Dále navazují také převlékárny, sál, nabízející 80 míst k sezení s propojením na podium. Vstupní prostor přechází v chodbu, na kterou navazují toalety, náhradní šatna, skladovací prostor a schodiště vedoucí do druhého podlaží. Na sál navazuje přísálí, nabízející 40 míst k sezení, prostor baru s propojením do dvorní části. Přísálí je navrženo tak, aby mohlo fungovat samostatně v případě pronájmu. S tím souvisí další dva vstupy ze strany dvora.
Ve druhém nadzemním podlaží se nachází stávající klubovna, kuchyňka, nově se toto podlaží rozšiřuje o prostor galerie a hygienického zázemí.
Se zateplením stavby se otevírá možnost povýšení kvality materiálů. Jako stěžejní materiály byly zvoleny přírodní silikátové omítky. V části u vstupu a části podia se jedná o omítku strukturovanou. Okna jsou navržena dřevěná dubová. Zastřešení stávající hlavní hmoty světlý plech. Stínění prostoru tělocvičny soloscreenové rolety. Povrch před prostoru je navržen z česaného betonu, navazujícího na betonovou dlažbu chodníku, tak aby byl jasně vyčleněn.
Celkově se dům stane reprezentativní stavbou. Vždyť nakonec je to důležitý objekt v obci.