Není malých rolí
Jasná až utilitární zadání nás baví. Můžeme hledat pohled na věc z jiného úhlu a překvapit řešením, které není očekáváno.
Chce to víc
Sedíme v atelieru a přemýšlíme nad řešením zcela jasného úkolu. Máme tu školku, docela pěknou, funkční a tu máme rozšířit na kapacitu 28 dětí a navrhnout terasu se stíněním. První variantu máme – přistavět, přidat pergolu. Stojíme nad návrhem, a tak nějak se kroutíme. „Chce to víc“ všichni tušíme. Přístavbou stávající dům doplnit tak, aby byla jeho plnohodnotnou součástí, ne pouhou přístavbou…bez kompromisů… stávající obvodovou stěnu otevřít s respektem k okenním otvorům a pilíři tak vytvořit pěkný vnitřní prostor, z terasy udělat příjemný „pelíšek“ kam se bude moci vstoupit i v papučkách. Se stíněním pomohou textilie jezdící v kolejnicích hliníkové konstrukci. Rozvíjíme dále: materiál, dlouhá diskuse nad barevností. Nakonec zůstala růžová. Podlaha,stěny i okenní rámy. Když pelíšek, tak ať je útulný, jemný, růžový.
Co na to kluci?
Na dotaz, zda budou chtít chlapci chodit do růžové školky jsme připraveni :o)
„První známá zmínka o genderově specifických barvách se objevila až 29. března 1914 v nedělním vydání texaského deníku The Daily Sentinel. „Pokud jste příznivci jednotného barevného ladění dětského oblečení a chcete dodržovat stávající konvence, použijte růžovou pro chlapečka a modrou pro holčičku,“ radí autor rodičům.
V roce 1918 pak časopis Earnshaw's Infants‘ Department vysvětlil logiku této barevné zásady: „Obecně přijímané pravidlo je růžová pro chlapce a modrá pro dívky. Důvodem je to, že růžová jako výraznější a silnější barva je pro chlapce vhodnější, zatímco decentnější a jemnější modrá je hezčí pro dívky.“ Tento trend částečně potvrdil i průzkum mezi prodejci, který v roce 1927 provedl časopis Time.“
Co dál?
Architektonická studie vznikla ve spolupráci s Janem Bernáškem z Infinite Stav. Posloužila pro zjištění možností dotačního financování. Následně byl proveden výběr projektanta navazujících částí. Když vše půjde jak má, v roce 2025 by se mohlo začít se stavbou. Držíme obci palce.
Školka Hněvkovice
místo: kraj Vysočina
studie: 2023
realizace: -
užitná plocha: 347 m2
architektonické řešení: Ing. arch. Juraj Illéš
spolupráce: Jan Bernášek - INFINITE STAV