top of page
Čelní pohled na fasádu dřevostavby na úrodné Hané.
Ľubomíra Jindrová

Rozdělme dům, ať do něj vstoupí zahrada

Najednou jako byste se ocitli v jiném světě.
Přidejme zajímavý vnitřní prostor. Například tady obývací pokoj otevřený do krovu. Kolem domu spoustu teras. A máme hotovo. Takový dům je pro duši k nezaplacení.

Dva domy, jeden celek.

Rodinný dům na úrodé Hané stojí na konci obce, na úzké parcele s přístupem z jihu od poměrně hlučné silnice. Rovinatý pozemek, kolem běžná výstavba, žádné výhledy. Ale ta zahrada! Navrhli jsme dům jako dva objekty spojené krčkem. Zahrada tak prostupuje domem v různých podobách.

RD Haná - pohled na dům od vstupu

Cítit se doma jako na dovolené.

Provoz domu na C-půdoryse je komponován od rušné komunikace postupně do klidu. K ulici staví garáž a vstupní branku. Za ní se otvírá velkorysý dlážděný předprostor, dvůr pojatý jako italská terasa – posezení,  květiny v nádobách, květiny v záhonech. Navazuje otevřený společenský prostor s velkými prosklenými portály, kterými se propojuje s terasou na jedné straně a atriem na druhé. Toto atrium má být intimním prostorem pro snídaně a rodinné povídání, prostředníkem k tiché části domu. Zde se nachází pokoje, ložnice a pracovna. I pokoje mají své terasy, tichá mola vybíhající na zelenou hladinu zahrady.

RD Haná - C-půdorys

Respekt, intimita, harmonie.

Díky vzájemnému respektu v rodině se podařilo zapojit do plánování všechny, každý tu má svůj prostor. Důsledný respekt k místu pomohl zachovat všechnu vzrostlou zeleň na pozemku, umožnil  vsadit dům mezi stromy, i jabloň v těsné blízkosti novostavby dál nese ovoce.

Intimita si podává ruku s otevřeností, uvnitř i venku. Neobvyklý tvar domu nabízí tichá a klidná místa a zároveň velkoryse vítá a zve příchozí návštěvu. Dům se vpíjí do zahrady, rozpouští se mezi stromy.

 

Harmonie celku spočívá především v jeho nenásilnosti a přirozenosti. Je spjat s místem, lidmi i se sebou samým. Modřínový obklad na fasádě teď září jako dlažba dvora, postupně ale zešedne na tón šedých fasádních desek. Vzhled se promění, vztahy zůstanou.

Čelní pohled na dům na úrodné Hané. Podzimní večer na dřevěné terase.

RD na úrodné Hané

místo: Olomoucký kraj
projekt: 2018
realizace: 2019-2020

dispozice: 5+1

užitná plocha: 

  • dům: 152,05 m2

  • garáž: 85,30 m2

průměrný součinitel prostupu tepla obálkou: 0,27 W/(m2*K)

celková dodaná energie: 131 kWh/(m2*rok)
architektonické řešení: Ing. arch. Vlado Hrivňák, Ing. arch. Ľubomíra Jindrová, Ing. et Ing. Lenka Grégrová

Navrženo ve spolupráci s Vesper Homes.

Betonové konstrukce a prvky dodala firma Monterbet.

Foto stavby Róbert Žákovič

Přemýšlíte o podobném domě?   Ozvěte se nám.

bottom of page