top of page
4.jpg

Nádech před sklizní

Výběr dodavatele

Projekt je na úřadu a Vám běží čas. Jak ho nejlépe využít?

Pokud děláte větší stavbu, budete zřejmě mluvit zejména s generálním dodavatelem. Měl by být Vaším partnerem v průběhu celé stavby. Stejně ale není špatné, setkat se i s jeho subdodavateli – instalatéry, sadrokartonáři, elektrikáři a tak dále přímo na stavbě.

 

Pokud děláte menší stavbu, budete si zřejmě jednotlivé řemesla najímat sami. V tom případě je vhodné je navzájem seznámit ještě před začátkem stavby.

Máte-li svého architekta, bude zřejmě většinu těchto věcí řešit za Vás. Stejně si ale najděte čas a sejděte se s řemeslníky alespoň na koordinační schůzce. Je to v první řadě Vaše bydlení. Vy se o něj budete starat po dokončení. A víte … jak si ráno ustelete, tak si večer lehnete.

Vlado Hrivňák

"Nespěchejte a získejte dostatek informací. Je důležité, kdo bude Váš dům stavět. Dbejte na kvalitu."

No a co ale vůbec řešit s těmi chlapi?

V první řadě projděte projekt a studii. Ujistěte se, že pochopili vše – jak co má vypadat, co na čem bude držet, kde co zakryje a kde co bude naopak odkryto. Zvýšenou pozornost věnujte věcem odlišným od běžné praxe. Například podlahy bez soklových lišt. Nebo nika ze sádrokartonu se zabudovaným LED osvětlením. Režné zdivo nebo pohledový beton. Místa, kde necháváte části krovu odkryta. Použití zvláštního materiálu – nepálené cihly, hliněné omítky, štípaný kámen.

Je nutné si uvědomit, v jaké situaci se dodavatelé nacházejí. Obvykle se jedná o drobné řemeslníky. Cenové nabídky dělavají „po práci“. Projekt prohlédnou za pár minut. Jenom malý zlomek si přečte zprávy. Jsou tak zvyklí, aby se uživili. A většina stavebníků po nich ani nic jiného nechce. Bohužel na obě strany. Stavebníci pak dostávají za své peníze nižší kvalitu. A dodavatelé paradoxně mají také menší marži. Je to proto, že pak tráví kvanta hodin na stavbě řešením zdánlivě jasných věcí.

 

Vy jste naštěstí poučeni. Čas neztrácíte, ale investujete. Procházíte všechny detaily. Klidně i dvakrát. Nebojte se ptát. Pokud Vás odbijí odpovědí – to je přece jasný. Nechte si jimi vysvětlit, co to „jasný“ znamená. Buďte hnidopichové. Je to pro Vaše i jejich dobro. Každá ušetřena minuta teď Vás bude stát trojnásobek na stavbě.

No a jestli potřebujete s čímkoli poradit, neváhejte, a ozvěte se nám. S výběrem dodavatele máme zkušenosti. Rádi zodpovíme Vaše dotazy. Zavolejte Vladovi nebo mu pošlete e-mail.

Teď je čas zainvestovat čas.
bottom of page