RD Sedlešovice

Soukromí v otevřeném prostoru?

No A?

Terasa s výhledem

Sešup ke

kořenům

Pohoda

a klid

Půdorys

1. podlaží

Situace

 

RD Sedlešovice

 

Dům je o rovnováze. Základem je půlkruh z kulatiny vytýčen na pozemku. Orietován na výhled, chrání záda od okolí. Vyvažuje soukromé, společenské a servisní prostory.

 

Víc k výhledu, na severo-západ je umístěna jídelna a pak terasa. Společenská část.

Jihozápadně je soukromá část ložnic.

Vstup vymezují a současně chrání soukromí domu dva servisní boxy. V nich jsou umístěny kuchyň, koupelna, WC, technická místnost, vnější sklady a také malá sauna se sprchou.

 

Půlkruh je dvoupodlažní. První patro je běžný obývací pokoj, druhé patro je určeno intimnějším rozhovorům. A taky pobytu o samotě. Je zde jístý předpoklad, že paní domu "ovládne" spodní podlaží, zatímco pánovi domu bude patřit právě horní část hlavního půlkruhu. Další části, které by ještě mohli pánu náležet jsou sauna a grilovací skládek. Tento fakt se jaksi mimoděk propsal do formy domu. Všechny tři uvedené části totiž vybíhají ze základní hmoty domu. Ani uvnitř, ani vně.

 

Prostorový koncept staví na zákoutích mezi bloky. Pro tento koncept je důležitá, kromě minimálního množství dveří, jednolitá podlaha a rastr stropní konstrukce. Oba tyto elementy prostor sjednocují.

 

Materiálově dominuje dřevo. Servisní bloky i vestavěné skříně a dveře na jejich obvodu jsou ze dřeva. Zřejmě půjde o latě, ale na to je ještě čas. Nosné sloupy a konstrukce stropu bude z pohledového dřeva. Bílá patří atice střechy a jižní stěně. Podlaha je navržena v litém terazzu.

Terasa má podlahu z betonových panelů. Stání bude kombinací kamenné nebo betonové dlažby a zatravňovací dlažby. Nebo bychom alespoň byli rádi, pokud by to tak skutečně dopadlo.

Dům vzniká ve spolupráci a pro firmu Vesper Frames.

Na studii spolupravali:

Manželé Šopíkovi,

Ľubomíra Jindrová

Vlado Hrivňák

Jana Zavřelová

 

 

Pohádka