• vladohrivnak

Zadání pro architekta

Updated: Oct 22, 2021

Dejte si záležet na zadání. Pomůže Vám při výběru z kvanta tvůrců chodících po světě. Řekneme Vám něco o cílech zadání, upozorníme na jednu základní chybu a nakonec něco málo o tom, co by dobré zadání mělo obsahovat.

Cíle zadání

 • Pojmenovat motivy – proč stavíte, co chcete postavit, proč chcete žít v domě, proč jste vybrali daný byt...

 • Představit svou osobnost a osobnosti dalších obyvatel domu.

 • Popsat a vysvětlit svůj život, rituály, očekávání, koníčky a kdo si troufne může i zlozvyky.

 • Představit svůj vkus.

 • Sepsat očekávání a možnosti – plochy, kusy, pocity, finance a cokoliv dalšího, co uznáte za vhodné.


Častá chyba Soustředění se na počty. Standardně bohužel dostáváme zadání typu – chci 4kk o 120 m2, plynový kotel a sedlovou střechu. Poptávající soutěží cenu za projekt. Nejlevnější projektant dostane šanci vysmahnout svou oblíbenou dispozici. Nazve to studií a po týdnu od zálohy se vrhne na projektování. O životě, který se v tom domě má rozvinout, ale neví nic. To není dobré. Nakonec Vy přece taky víte, že nestavíte dům kvůli domu. Stavíte si prostor z výhledem. Stavíte si obývací pokoj, kam pozvete přátele. Pracovnu, kde si budete číst. A ložnici, kde se budete milovat. Na každý pokoj máte deset požadavků. Ale možná věříte, že projektant je splní bez toho, abyste mu je řekli. Je důležité neopakovat chybu nekvalitního zadání postihujícího pouze výsek objektivních požadavků. Udělejte zadání podrobné, popisující nejenom místnosti, ale hlavně život a touhy. Nedávejte prostor náhodě v místech, kde nemá co dělat. Dejte si na zadání záležet. S průměrným zadáním získáte jen průměrného projektanta. Miřte vysoko. S poctivým zadáním všem ukazujete, že si vážíte svého života. A taky, že si vážíte života a času poptávaných projektantů. Zařadíte se tak mezi klienty, pro které je radost pracovat. To se Vám rychle vrátí.

Co tedy zadání má obsahovat? Esej Pravděpodobně již máte představu. Popište ji na list papíru. V tichu, samotě, při víně přemýšlejte o svém domě. O pocitech jaké v něm chcete zažívat. Koho do něj chcete zvát. Co vidíte když usínáte. Jak vstáváte. Jaké činnosti doma děláte. Napište o tom esej. Nechte i svého partnera, ať napíše svůj pohled. Pusťte k tomu i děti. Sami budete překvapení, kolik inspirace tak naleznete sami v sobě. Tabulka Kvantitativní a kvalitativní soupis.

 • Místnosti - kolik, jak asi velkých

 • Vybavení – jaké, účel, rozměry

 • Finance – kolik, rozvržení v čase, kolik na stavbu, kolik na vybavení

 • Bodově zvláštní a důležitá přání – Chcete červenou linku? Napište to. Výhled na lípu. Šup s tím do zadání. Aby Vám dům pustil oblíbenou skladbu jakmile do něj vstoupíte? Zapsat.


Reference Něco jste někde viděli a líbí se Vám to. Přiložte obrázek. Přidejte proklik. Nejlépe i s krátkým komentářem, proč a co se Vám na obrázku líbí. Právní a situační podklady Něco o pozemku již máte. Katastrální mapu. Kupní smlouvu nebo hypoteční odhad. Pokud již máte zpracovány průzkumy, paráda, přiložte je také. Vhodné je předjednat záměr na stavebním úřadě, obeznámit se s územním plánem nebo zažádat o územně plánovací informaci. Zjistit, kudy vedou sítě. Ne všechno možná budete chtít dělat. Ne všechno budete umět udělat. Nevadí, tento bod je možné doplnit v začátcích studie. Je to spíš Vaše plus, pokud čas výběru architekta využijete i pro sběr těchto informací.

Tak si to shrňme. Vaše zadání obsahuje:

 • Esej o Vašem domě

 • Tabulku místností, vybavení, aktivit, financí a času a zvláštních přání

 • Reference – obrázky domů, detailů a řešení s komentářem

 • Právní a situační podklady

Nemusíte mít ve všem jasno. Něco možná mít nebudete. Nebo si s nebudete vědět rady. Nevadí. Zeptejte se poptávaných architektů na jejich zkušenosti. Nechte je, ať Vám doporučí postup. Budete moci lépe posoudit jestli Vám jejich přístup vyhovuje.

Co s tím dále?

Vyberte si 3-4 architekty. Míchejte, vybírejte jak ze zkušených ateliérů, tak z mladých začátečníků. Sledujte kvalitu, referencí, komunikace, vazby na dodavatele, přehled v oboru. Promluvte si s nimi. Vyberte si 2-3, které požádejte o vypracování skice. Samozřejmě jim tu skici zaplaťte. Budete mít komplexní představu. Pak si vyberte. Výběr je nakonec vždy taková alchymie. Ono se to může vždy nějak zvrtnout. S kvalitním zadáním ale zvyšujete šanci, že získáte kvalitní dům. Přejeme hodně štěstí při poptávkách. P.S. Pokud chcete pomoct s výběrem architekta, ozvěte se nám. Rádi Vám vysvětlíme jaké možnosti a postupy můžete použít. Napište nám a sjednejte si s námi schůzku. #Spoluprácesarchitektem #Rodinnédomy #Interiéry31 views0 comments