• vladohrivnak

Jak vzniká dům - 1.část: co čekat

Updated: Nov 3, 2021


1. Zadání a průzkumy – dáte si dohromady, co čekáte od svého domu a co čekat od vašeho pozemku.


2. Studie - z uživatelského a estetického pohledu zjistíte, zda to, co chcete, skutečně chcete. Až zjistíte,co chcete, tak to JASNĚ nakreslíte na papír a popíšete. Poprvé se s tím pochválíte sousedům a na úřadě. Pokud Vás pochválí, jdete dál, pokud Vás nepochválí, vyslechnete si jejich stížnosti. Opodstatněné zpracujete, neopodstatněné – připravte si argumenty a půdu na boj.


3. Projekt pro povolení stavby - z technického pohledu propočítáte, jak co nejekonomičtěji splnit Vaše potřeby způsobu výstavby, vytápění a Vaše požadavky na komfort používání domu.


Projednání s příslušnými úřady - ukážete to všem a vysvětlíte jim, proč s vaším domem souhlasit.

Stavební řízení - Ukážete i stavebnímu úřadu, že Váš dům je úplně super a taky mu ukážete, že všichni, kterých jste se měli zeptat, jak moc super ten Váš dům je, si taky myslí, že je super.


5. Realizační dokumentace


Teď, když už všichni kolem ví, že dům je super, je nejlepší čas rozepsat Vaši představu "do not", ... aby i řemeslníci věděli jak to tedy myslíte.


6. Realizace


Dookola vysvětlujete řemeslníkům, proč to mají postavit tak, jak je to nakreslené. Když tou dělají, vyjadřujete štěstí, spokojenost a chválíte. Pokud to neudělají, vyjadřujete smutek, zklamání a víceméně důrazně žádáte nápravu.


Pozor… někdy se zdá, že řemeslníci věci jen kazí. Ale Vy sami víte, že to tak není. Je proto dobré jim naslouchat. Když mají nápad, který se zdá rozumný, je vhodné zavolat architektovi a tento nápad s ním zkonzultovat. Někdy jsou totiž dobré nápady dobré zblízka, ale zdálky kazí celek. A někdy jsou dobré nápady dobré z každé strany a je škoda toho nevyužít. Takže kromě vysvětlování je realizace i o naslouchání.


7. Kolaudace


Velká párty :)


Máte dotazy, nebo stojíte před stavbou domu a nevíte si rady? Napište nám. Pokud to půjde rádi poradíme.32 views0 comments

Recent Posts

See All