Pět Fasád


Víte, co většina rodinných domů má, a většina bytů nemá? Zahradu a pět fasád. Pět? Přední, zadní, levou, pravou a STŘECHU! Podívejte se co se může stát, když architekt umí z pátou fasádou pracovat.

Prezentace vznikla pro středeční klub BforB v galerii Zákoutí, ve kterém jsme tou dobou byli členy.

Světlík - stačí okno ze střechy. Z míst uprostřed dispozice se hned stanou meditativní oázy. Například v takové koupelně. Pozor jenom na stínění a kondenzaci.

Střechy můžete tvarovat i v domech s plochou střechou. Například v některé místnosti zvednete světlou výšku. Vnesete do domu prostorovou dynamiku. Zážitek můžete okořenit světlíkem.

Pokud chcete prostor někam směrovat, neváhejte použít pultovou střechu. Na obrázku vidíte jak střecha podporuje orientaci obývacího pokoje k výhledu do zahrady.

Hrajte si s prostorem. Například nad technické místnosti můžete umístit galerii. Přístup do ní veďte z některé z hlavních místností. Trojdimenzionální prostorová dynamika.

Zde vidíte převýšení prostoru s využitím světlíku. Lehce tak přivedete například jižní světlo do severní části dispozice. Pozor jenom na stínění, světlík by měl mít svou textilní elektricky ovládanou roletu. Jinak se Vám prostor rychle přehřeje.

Ukažte konstrukci. Krovy jsou nádherné. V kombinaci s citlivým nasvícením vytvoříte neopakovatelnou atmosféru.

Přiznaný krov je potřeba doplnit promyšleným řešením návazností stěn. A samozřejmě u každého domu je potřeba řešit výhled. Zde jako protipůl výhledu na panorama stojí cihelný plot. Detail vs. Nadhled. ... ale to už přecházíme do práce se zahradou. O tom někdy jindy.