Chata pod zemí


Při práci na studii proveditelnosti různých záměrů v Pouzdřanech jsme jako součást jednoho z řešení navrhli chatičku - "sklípek". Rádi bychom Vás s ní seznámili podrobněji.

Postup, jak jsme došli k řešení, a benefity, které jsme získali, by pro Vás mohly být inspirací při přemýšlení nad vlastním rekreačním objektem.

Stavby jsou umístěné na rovině, za obcí, na slunečném pozemku s krásným výhledem na Pálavu. Ze severu pozemku je lesík - větrolam.

Na začátku jsme na pozemku rozvrhli kostky - chatky.

Hlavní myšlenkou je kombinace výhledu do dálky a hezkého detailu. V našem případě jsou v dálce vidět Novomlýnské nádrže a Pálava. Detailem je lesík větrolamu v severní části.

Objekt se dvěma obytnými místnostmi je společenskou částí nasměrován k volné ploše a výhledu na jih. Ložnice je směrována na sever s výhledem do lesa. Stávající větrolam rozšiřujeme směrem blíž k objektu. Chaty jsou navrženy se zaklenutými stropy. Motivací k zaklenutí je nechat je splývat s krajinou. Inspirací pro tvar byla regionální architektura sklípků.

Stavbu jsme překryli vrstvou zeminy. Plynulý přechod násypu od zahrady k chatce umožňuje splynutí s pozemkem. Výsledkem je oblá hmota objektu.

Díky překrytí bude zajištěna teplotní stabilita, nedojde k přehřátí.

Před sklípkem vysazený strom pomůže vytvořit příjemné klima uvnitř i na terase. Svými kořeny také odvede značnou část zemní vlhkosti od objektu.

Součásti záměru je stylová pergola, tvarem navazující na sklípek. Pro posezení u vína nebo jen tak.

Pergola je použitelná pro uskladnění zahradního nábytku, možné je zakrytí jejich boků.

Pozemek je velký a dlouhý, umožňuje pěstování ovoce, zeleniny, bylinek a rekreaci s dostatečným soukromím.

Chatka se dvěma místnostmi je vhodná pro dlouhodobé pobývání i nárazové akce. Součásti chatky je kromě pobytových prostor i vinný sklep.

Investiční odhad stavby s terasou a pergolou je 2,5-milionu, cenu jistě ovlivní investor, použité materiály a technologie.

Není nutné hned sahat po klimatizaci a dalších technických novinkách. Někdy jsou účinnější léty ověřené praktiky.

Postavte si s námi svou chatičku. Napište nám a potkejme se. Třeba na procházce parkem, kde Vám rádi nastíníme několik možných řešení.

#Rekreace #Maléstavby #Studie #Názory