Jak si poradit s velkým pozemkem?


Vizualizace hotelu

Přišel za námi majitel právě tak velikého pozemku ve volné krajině u Pálavy. Přemýšlí, co by zde bylo možné vytvořit. Samozřejmě ho v první řadě zajímalo, jak by navržené stavby vypadaly. Ale chtěl zjistit také na jaké problémy může narazit při projednávání na úřadech a kolik peněz by ty "malůvky" mohli stát.

Zpracovali jsme pro něj studii proveditelnosti ve dva a půl variantě. Podívejte se, co tím získal.

Na začátku jsme se podívali na situaci- regulace, územní pán, stavby v oblasti, charakter krajiny. Zajímala nás motivace investora. Má vztah k vinařství, věnuje se zemědělství. Záleží mu na tom, aby byl záměr přínosem pro oblast, místní i turisty.

Podívali jsme se, co je dnes trendem a co je zajímavé v této oblasti- bavili jsem se o cohousingu, statcích, přírodních kursech a životě v přírodě.

Po delším přemýšlení jsem vybrali 3 možná zacílení. První- vinařství, druhé- design hotel a třetí chov koní.

Vinařství

Záměr na jistotu, respektující dnešní regulaci, zapadající k dalším vinařstvím v oblasti. Bez výrazného přínosu pro oblast, v podstatě konkurence již zavedeným vinařstvím.

Design hotel

Koncipován na návratnost- pozůstává z restaurace, hotelu a série apartmánů s vlastním pozemkem. Restaurace má upoutat, zde hlavně cykloturisty. Je v ní prostor pro prezentaci místních vinařů, degustace. Ubytování v hotelu nebo v romantické chatce- sklípku.

Podrobnosti naleznete ZDE.

Vizualizace apartmanu tvaru sklipku

Jezdecké centrum

Návrh pro milovníky koní- návratnost není tak důležitá. Velikost pozemku umožňuje chov koní s volným výběhem a různými možnostmi vyžití- skoky, výběh, stezky lesem, parkour paradise.

Podrobnosti o návrhu ZDE.

Vizualizace druhe varianty hotelu

Všechny záměry jsem vyhodnotili, nacenili, projednali na úřadech a s lidmi, kteří vybraným tématům rozumí.

Kromě běžných problémů jsem zjistili, že na okraji pozemku se nachází ložisko štěrku pro výstavbu dálnice. Ale i to, že starosta není těžbě nakloněn a hlavně můžeme počítat, že proti záměrům nebude bojovat. Na základě všech výsledků projednání jsme změnili etapizace projektů, aby byly reálnější. Nastínili jsme možnosti změn územního plánu a možné komplikace.

Co majitel získal?

Jasnou představu o možnostech, vizuální představu, představu o investiční náročnosti a návratnosti, o komplikacích v průběhu projekce a výstavby.

Ve výsledku má investor podklad pro rozhodnutí. Vzhledem k finanční náročnosti záměrů v rovině 100 milionů a studie v rovině statisíců je zřejmé, že studie proveditelnosti je nákladově přiměřeným prvním krokem.

Díky studii jsme mohli přijít i na varianty, které nejsou na první pohled zřejmé. Kdybychom se dívali jen na to, co je momentálně možné, nepřišli bychom na zajímavější využití.

Tíží Vás velký pozemek nebo velké vize? Obraťte se na nás!

Situace jedne z variant

#Občanskéstavby #Studieproveditelnosti