Domov je osoba


Vizualizace interieru rodinneho domu

Narazili jsme na tuto myšlenku na stránce firstclass.cz. Inspirativní. Domov je osoba.

Je to vztah. Je potřeba o něj pečovat. Myslíte na to při stavbě. Určitě víte kolik chcete aut, jak budou parkovat. Kolik máte bot a obleků, kostýmů a košilek a jak je bude potřeba vyvěsit. A že v lince chcete myčku a tu super velkou indukční desku co jste viděli u sousedky.

Ale přemýšlíte, kde budete hovořit s partnerem? Kde budete číst dětem? Kam schováte víno a usadíte přátele? Nebo kam se schováte, až Vás navštíví blbá nálada?

Myslím, že vůbec ne. Víte, proč si stavíte domy a kupujete byty, když je pak plníte náhražkami? Na co je Vám vlastní byt, když jste sama, když jste sám? Na co je Vám rodinný dům, když nemáte děti? Není lepší tu energii věnovat sobě? Partnerovi? Vztahům kolem Vás?

Ještě jinak. Co kdybyste polovinu těch věcí, co máte naskladněné ve starém bytě, před stěhováním rozprodali? Přestěhovali byste se do menšího. Nebo si postavili dům s jediným skladem na kola a lyže? Ušetřené peníze byste vzali a opravili za ně nějakou kapli. Koupili si hezký obraz od skutečného umělce, ne tisíc stou kopii z Ikei. Nebo se s partnerem vzali na týden do hor. Stejně si stavíte dům, abyste byli blíže přírodě … v té Vaší satelitní zahrádce.

Stejně ale budování domova nekončí kolaudací. Naopak, tou teprve začíná. Protože dům není místo, ale osoba.