Inspirační degenerace


Vizualizace interiéru mezonetu

Reference jsou v naší práci důležité. Při práci na zadáních sledujeme obrázky podobných staveb. Materiálové řešení, detaily, vychytávky zrealizované různými architekty. Chceme se poučit. Porozumět. Ale splňujeme to? Spíš ne.

Vymyvárna.

Hledáme a vnímáme reference jen na obrázcích. Mnohokrát vytržených z kontextu. Nezabýváme se důvody, nesledujeme celek, nehmatáme a nevoníme. Vnímáme výhradně očima. Občas něco z očí proleze i do mozku. Minimum do srdce.

Nevím, jak to mají v jiných profesích. Vím jen, jak to máme my. Vím, že ani naše výuka, ani naše prax v malém brněnském kulturním centríčku nepřeje cílené práci s inspirací.

Vymýváme se. Dobrovolně. Kdo z nás nesedne ráno nebo večer k počítači a nescrolluje aspoň hodinu designové stránky? Obrovské množství obrázků v rychlém sledu za sebou. Naučí nás to něco? No těžko. Naopak. Leží nám na stole zadání a my nesoupeříme s ním a jeho záludnostmi. Soupeříme s viděnými obrázky. Na pozadí nám leží tuna sexy staveb, které rozkmitávají naše ego. Není přece možné, abychom nedokázali vymyslet něco vtipnějšího. Ale ve skutečnosti je to opravdu tak. Nedokážeme. Hledíme na ty věci, co z nás vypadli, a na jazyku nám visí slovíčko „nuda“.

Inspirační incest.

Lépe mi to osvětlil oběd s Jiřím Nečasem. Mluvili jsme o logu, názvech, o vizitkách. Upozornil mně na zajímavou věc. Když se podíváte na loga a názvy firem ve Vašem vizitkáři, pravděpodobně zjistíte, že se od sebe zásadně neliší. Jejich tvůrci vycházejí ze stejných stereotypů. Inspirují se mezi sebou a ve výsledku je pak vše na jedno kopyto. Není úplně jasné, jestli tento inspirační incest přináší pomalou evoluci nebo naopak degradaci. Podle mě spíš to druhé.

Ty skutečně zajímavé výtvory se inspirují někde hluboko. V témě, v produktu, v tvůrci.

Ticho?

Přemýšlím nad tím již dlouho. Jak se z této spirály dostat. Má někdo tip?, jak svléknout tuto železnou zvykovou kulturní košili? Je možné, že nejlepší způsob jak se inspirovat, je neinspirovat se? Sedět a tiše koukat z okna. O ano, to řešení je zdarma. Asi ho zkusím.

#interiery #nazory