Stavby jsou o lidech


Vstávám v naší miniaturní ložnici. Přeskočím mou paní a ťapám do koupelny. Rychlá sborka-rozborka tváře a šup do kuchyně. Pohladím lakovaná dvířka a pouštím se do přípravy snídaně. Co dnes asi čeká Víťu?

Víťa je náš tuhlář. Spolu realizujeme nápady na hezké nábytky. Je šikovný s lakem, ví své. Kuchyň máme od něj. Zkusili jsme si zafrézované úchytky. Díky němu máme doma něco hezké a kvalitní.

Dojídám a jdu zpátky do ložnice. Bosými nohami po dřevěné podlaze. Luxus. Máme ji od Slávy Ptáčka. Podlahové prkna lepené na způsob spárovky. Ne dýhovaný HDF-ka, ale patnáct milimetrů masivu. Neměli jsme ji hned celou. Kvůli financím jsme v první etapě nedodělali pokoje. Jenom jsme beton přikryli koberci. Teď už je hotova. Dva roky jsme si počkali, a díky tomu nemusíme žít dvacet let v kompromisu. Ptáčka také moc nebaví pokládat lamino. Bŕŕŕ. Nechci žít v prostoru, který řve „tady se šetřilo!“

Ten byt stejně ještě není hotový. Chybí v něm spousta nábytku, lustry a snad jednou i nějaké umění. Čas od času přemýšlím, co bude další v pořadí. Pár hezkých svítidel od Vojty Žďárka? Nebo lakované police do koupelny od Víti? Možná bychom mohli zapojit i Vaška Kočího aby nám něco osvěžil barvou.

Těší mně takhle přemýšlet o věcech. Hledat způsoby, jak někomu ve svém okolí umožni udělat něco, co má rád. Stavba nabízí stovky možností. My se to snažíme využít v duchu hesla „budujeme kreativitu“ se snažíme tvořit prostor pro šikovné dodavatele, aby mohli ukázat, co umí. Aby mohli dělat, co je baví. Je to takový win-win-win scénář. Řemeslník dělá, co ho baví. Proto to dělá dobře. Investor to vidí a má z toho radost. Kdo by neměl, když pro něj pracuje zapálený člověk. My máme radost, protože výsledkem je hezké dílko a harmonické vztahy.

Nemyslete při stavbě jenom na své představy a peníze. Nebuďte lakomí, buďte velkorysý. Vytvořte prostor architektovi, projektantům i dodavatelům. A užívejte plody potenciálu z toho nejcennějšího, co na stavbě máte. Potenciálu lidí. Hodnotu zabudované radosti těžko někdo nacení.

Vizualizace restaurace

#Názory #Spoluprácesarchitektem #Realizace