Potřebujete interiérového architekta?


Samozřejmě, že ne.

Architekt v interiéry je nadstavba. Člověk s vkusem dokáže zařídit své bydlení obstojně i sám. Navyše návrh interiéru je pracná a tedy nákladní záležitost.

Kdo chce šetřit, ať si architekta nevolá. Kdo chce své peníze dobře investovat, hurá za námi.

Je ale několik typických situací, kdy je architekt přínosem. Pojďme si je popsat.

Velký dům nebo byt. Nezařízený.

Je jedno, jestli ho koupíte, nebo stavíte a nedotáhli jste projekt, nebo je to holobyt od developera. Hrne se na Vás spousta věcí k řešení. Stejně Vás to bude stát majland a nevíte co dřív. Jestli řešit povrchy, nebo linku. Jestli máte úložných prostor dost, nebo málo. A kam dáte tu sochu. Musíte se rozhodovat a nevíte co s čím. Otázky barevnosti se míchají s praktickými potřebami. Nervozita partnera se střídá s bezradností dodavatelů. Na finance radši nemyslet.

V této situaci oceníte architektův nadhled. Schopnost navrhnout koncept. Dát věcem řád. Rozdělit problémy na důležité a nedůležité a vše včas řešit.

Zřejmě jste si již uvědomili, že věci potřebují čas na rozmyšlenou a jestli jim jej nedáte v rámci kvalitního projektu, doběhnou Vás na stavbě. S architektem to máte jednodušší o tu hierarchizaci a efektivitu. Protože architekt ví kde věci sehnat, má se koho zeptat, dokáže spoustu věcí vyřešit za zlomek času oproti Vám.

Situaci s velkým interiérem a horou otázek jsme si zažili například při práci na interiéry rodinného domu V Rebešovicích.

Složité prostory

Když potřebujete do malého prostoru dostat mnoho věcí naráz. Podkrovní byty, soužití sourozenců ve společných pokojích v průběhu puberty. Nebo mezonety, obývací pokoje s jídelnou a pracovním koutem na malé ploše a tak dále.

Zde oceníte architektovu prostorovou představivost, povědomí o barvách, materiálech a vychytaných kováních. Pomocí těchto znalostí lze těžce zaříditelné pokoje zharmonizovat. Nebo jim dodat šťávu a užitnou hodnotu. To se nám podařilo například v realizaci tohoto dívčího pokoje.

Ultra málo času

Potřebujete se přestěhovat v krátké době. Nemáte čas vše plánovat a organizovat. Tato extrémní situace předpokládá přiměřené množství financí a důvěry vůči architektovi na Vaší straně a dostatek kuráže a zkušeností na straně architekta. Není čas diskutovat. Oceníte architektovu schopnost se rychle rozhodovat, uvažovat flexibilně a komplexně a v neposlední řadě jeho kontakty a přehled v dodavatelích.

Tento typ zakázek u nás často nerealizujeme. Sami sebe řadíme spíž mezi pomalejší architekty. Nicméně Vlado má zkušenost s bleskovou realizací bytu za 48 hodin, ze své předchozí kanceláře. Na projekt se můžete podívat ZDE.

Chcete něco extra.

Na to jsme super. Trendy, materiály, novinky, zvlášť šikovní dodavatelé. To vše známe, to vše máme a nebojíme se to použít. Pokud chcete vyjádřit svou osobnost, ne jen se zařadit do škatulky Ikea, Můj Dům, Jak se staví sen a podobně, pak sáhněte po architektovi. Je vhodné vyčlenit si dostatek času a opět i financí na návrh. Odměnou Vám bude osobité řešení.

Ale aby bylo jasno, řešení tohoto typu nemusí vždy znamenat skokový nárůst ceny oproti „běžným“ realizacím. Někdy opravdu stačí malý osobitý vklad pro oživení. Jako například čárový kód z barevného plexi, které jsme realizovali ve spolupráce s Vaškem Kočím v obchůdku Button Style.

Chcete si realizaci užít.

Dobře si pokecat. Nechat se hýčkat kresbami. Nestresovat se rozmlouváním s řemeslníky. Zde oceníte naší malou sebestřednost, vztah k výtvarnému umění a kavárnovému povalečství. Spolupráce bývá přátelská, atmosféra pokojná. To se vždy odrazí i na návrzích a realizaci. Vzniklá harmonie určitě stojí za to.

Nějakým takovým způsobem vznikl například tento byt v Brně.

Není cílem popsat všechny možné situace, kdy se Vám hodí architekt. Možná jste v některé z popsaných situací. Neváhejte se na nás obrátit. Poradíme jak v ní postupovat. A možná jste v jiné a také nevíte kam se vydat. Napište nám, nebo i více architektům. Potkejte se, ptejte se a nechte si situaci poradit od více odborníku. Pokud zjistíte, že to pro Vás má smysl, pusťte se do spolupráce.

Ono toho architekta sice nepotřebujete. Ale s námi je to větší sranda.

Vyhovuje Vám náš styl komunikace? Řešíte interiér svého bytu, domu, provozovny nebo kanceláře? Napište nám a zrealizujte své představy s námi.

Interiér hotelového pokoje

#Spoluprácesarchitektem #Interiéry